Před vedrem do hor Jizerských

31.07.2013
Ve městě Jablonec nad Nisou

Současná vedra jsou ve městech nesnesitelná. Rozpálený beton a městská centra neposkytují žádné útočiště. Jiná je situace na českých horách. „Jizerské hory jsou pro útěk z rozpálených měst ideální. Ač tomu mnozí nevěří, vysoké teploty na horách jsou snesitelné i pro výlety na kolech či pěší túry,“ říká Ivo Konečný ze Sdružení cestovního ruchu Jizerské hory a dodává, že v přírodě většinou není nic, co se může rozpálit na vysokou teplotu. „V horách se dá příjemně zchladit, v těch Jizerských například na Černé Nise nebo v Kamenici pod Kristiánovem. Osvěžení také čeká na bedřichovském přírodním koupališti Dolina. Je to nádherné. O příjemné podmínky na horách se zasluhuje nejenom vyšší nadmořská výška a absence betonových ploch, ale také horský vánek, který i v teplejších dnech dokáže obyvatele ochladit. „Ve dnech, kdy rtuť teploměru v Jizerských horách stoupá výše než je zvykem, chladný horský vítr zaručuje, že pocitově teplota není tak vysoká,“ doplňuje Konečný. Zatímco obyvatelé měst vyhledávají stín a vyhýbají se fyzické námaze, v Jizerských horách se nemusí bránit ani sportovních aktivitám.

Pro ty, kteří si chtějí teplé letní dny užít u vody nebo se na svých cyklovýletech osvěžit, nabízejí Jizerské hory krásné terény s možností přírodního koupání. „Jizerské hory nejsou tak rozpálené jako městské aglomerace a zároveň je v těchto lokalitách povolené koupání. Zchlazení a odpočinek přijde vhod,“ říká Ivo Konečný ze Sdružení cestovního ruchu Jizerské hory. Jedním z ideálních výletů pro horké dny je cesta na Černou Nisu, s prodloužením na Kristiánov a relaxací v bedřichovském koupališti Dolina. Další možnosti k osvěžení nabízí Mšeno a plavecký bazén v Jablonci nad Nisou. 

Cestou navíc můžete navštívit MiniZOO Dřevona v Hraběticích. Zastávku s prohlídkou exotických zvířat. 

Ideálním výchozím místem, je sedlo Maliník nad Bedřichovem. Dá se zde dobře zaparkovat a k Černé Nise vyrazit po zelené turistické značce. Cestou narazíte na tzv. Melzerův pomníček, jeden ze 170, které lze v Jizerských horách najít. Přehrada na Černé Nise je díky rašelině temná, ale voda krásně chladivá a koupání je dovoleno. „Je lepší jet po levém okraji, ten pravý je více bahnitý a navíc cestu znepříjemňuje zborcený dřevěný chodníček,“ doporučuje Ivo Konečný. Zpět do Bedřichova se lze vrátit přes Novou Louku případně si kousíček zajet na rozcestí Pod Kristiánovem. „Cyklisté ocení náležité ochlazení v Kamenici, která křižuje cestu.“ Výlet je ideální ukončit v Bedřichově u koupaliště Dolina. „Pro výlety po Jizerských horách je výhodné mít Jizerky CARD, kterou turisté mohou obdržet buď u svého ubytovatele zcela zdarma, nebo si ji zakoupit v informačních centrech.“ 

Přílohy

Název Odkaz
TZ_Kam pred vedrem 163 kB
Počasí právě teď
Kalendář
Listopad 2022
po út st čt so ne
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
všechny akce