O regionu

Dovolená v Čechách se vším všudy? Vydejte se do Jizerských hor!

Chcete zažít nezapomenutelnou rodinnou dovolenou v netknuté přírodě? Toužíte po načerpání energie, vychutnání si čistého, horského vzduchu a okolního klidu? Vydejte se do Jizerských hor, které vám mohou vše zmíněné nabídnout!

Jizerské hory zná téměř každý, málokdo však již ví, že patří mezi nejčistší hory u nás.  Každý, kdo hledá autentický zážitek v horské přírodě, se vším, co k němu patří, včetně horských túr, cyklo výletů, nordic walkingu či třeba jen procházek po horských loukách a stráních v rámci poklidné rodinné dovolené, si tu najde své.

Toulky přírodou Jizerských hor

Do „Jizerek“, jak jim familiárně říkají nejenom zdejší, ale také turisté, se můžete vydat po celý rok. Hlavní sezónou je však ta letní a zimní. Během zimy vás uchvátí zasněžená romantická údolí, kopce poseté roubenými chalupami, v létě hluboké lesy, nesčetné vodopády, které jsou k vidění od jara, horské louky či zdejší slatě. Jizerská příroda je rozmanitá a je také domovem mnohých chráněných druhů rostlin i zvířat. Při troše štěstí na ně při svých toulkách jizerskou přírodou, třeba během Vaší rodinné dovolené, skutečně narazíte.

Za kulturou regionu

Jizerské hory – to ovšem není jen krásná severočeská příroda. Na vaše „výzkumné cesty“, ať už při rodinné dovolené či romantickém víkendu, se těší historické památky, pověstné a téměř symbolické rozhledny zdobící mnohé ze zdejších kopců, regionální gastronomie, řemeslné trhy a mnohé regionální události, která vám přiblíží zdejší život. Budou také jedinečnou příležitostí pro setkání s místními, kteří vám rádi o zvycích a tradicích povyprávějí, stejně tak se rádi podělí o některé z tradičních horských historek.

Sport na všechny způsoby

Kopce a hory Jizerských hor jsou doslova druhým domovem jedinců se sportovní duší. Kvalitní infrastruktura a vysoká úroveň sportovního zázemí je jistotou skvělého sportovního zážitku. V létě jsou Jizerky vyhledávány pro turistické a v posledních letech stále častěji také cyklistické výpravy. V zimě se stávají doslova mekkou běžkařů a rodinného sjezdového lyžování. Pro svůj oblý reliéf zde mají cyklisté a běžkaři ideální podmínky, kterých náležitě využívají. Velmi hustá síť značených turistických cest uspokojí doslova každého. Nejenom lyžaři, běžkaři a cyklisté, ale také třeba horolezci zde najdou vše, co si sportovec může přát.  Váš sportovní zážitek z „Jizerek“ bude nezapomenutelný!

Hlavní sportovní areály Jizerských hor:

Vše pro pohodovou rodinnou dovolenou

Ačkoliv je zázemí pro rodiny s dětmi na západě samozřejmostí, u nás jsou standardní a nadstandardní služby ještě „v plenkách“. Neplatí to však pro Jizerky! Ať už v lyžařských či sportovních areálech, restauracích či muzeích, všude počítáme nejen s vámi, ale i vašimi ratolestmi a snažíme se nabídku služeb a zázemí upravit tak, abychom vás ušetřili co nejvíce starostí a vy si tak mohli svou rodinnou dovolenou pořádně užít a vychutnat. Samozřejmostí jsou sportovní instruktoři pro děti, dětské koutky a hřiště, hlídání přímo na svahu a jídelní lístky přizpůsobené dětské stravě. Rodinnou dovolenou si tu užijete jako nikdy předtím.

Skvělá poloha, velký výběr ubytování

Neopomenutelnou výhodou Jizerských hor je jejich poloha. Z Prahy, ze Středočeského kraje, ale také Polska a Německa se sem dostanete pohodlnou cestou po dálnici, která navíc netrvá dlouho. Další výhodou je široká nabídka ubytování. Ať už hledáte romantickou roubenku, soukromí v apartmánu, luxus a pohodlí v hotelu či rodinný penzion s dětským hřištěm, tady najdete vše!

 

Jizerské hory nejsou zajímavé jen svými přírodními krásami a možnostmi sportovního vyžití, ale také spletitou historií. Jak tomu poblíž hraničních oblastí bývá, region v dřívějších dobách náležel jak českým královstvím, tak německým panovníkům.
 
Více
Počátky sklářství v Jizerských horách je možné dohledat již ve 14. Století. Právě do této doby je datován vznik první sklářské dílny. Skutečný sklářský rozmach zažil kraj však až v 16. století, kdy na mnoha místech vznikaly sklářské hutě. Ty s sebou přinesly nejenom větší populaci a osídlení dříve neobydlených míst, ale také ustupující lesy. Právě dřevo bylo nezbytnou součástí pro vykonávání sklářského řemesla.
 
Více
Jizerské hory jsou nejsevernějším pohořím České republiky a rozprostírají se mezi Lužickými horami a Krkonošemi. Jejich název je odvozen od řeky Jizery, která pramení na svazích nejvyšší hory Smrku. Pro zdejší krajinu jsou charakteristické náhorní plošiny obklopené žulovými kopci a četnými rašeliništi. Právě žula zde výrazně převažuje.
 
Více
Příroda jizerských hor má svá specifika a návštěvníky oslňuje jedinečnou krásou.
 
Více

 

Počasí právě teď
Kalendář
Únor 2023
po út st čt so ne
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272812345
všechny akce